Bibliakörök

Tisztelt Olvasó!

Ezen az oldalon az általam tartott bibliakörök rövid ismertetőjét találja meg. Hadd bátorítsam arra, hogy véleményét, kérdéseit küldje el az egyetemi.bibliakor@gmail.com email címre. Ha az aktuálisan tartott bibliakörök helyét és időpontját szeretné megtudni, kérem szintén írjon egy email-t az egyetemi.bibliakor@gmail.com címre.


Istentisztelet és bibliakör a felsőoktatásban tanulók (oktatók) és a felsőoktatásba készülők számára

istentisztelet: okt. 13, vasárnap, 18h, MEÖT, online bibliakör: okt. 17, csüt, 18h;

 

Kedves Testvérem!

A Budapesti Evangélikus Egyetemi Gyülekezet lelkészeként szeretettel várok minden Budapesten a felsőoktatásban tanulót (illetve oda készülő középiskolást) vasárnaponként 18 órától egy bensőséges, interaktív, ökumenikus istentiszteletre a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) székházában (Bp, XI. Magyar Tudósok körútja 3). A következő istentisztelet (a századik igehirdetésem) október 13-án este 6-tól lesz.

A szorgalmi időszakban egyetemi online bibliakört tartunk, amelyen számos, külföldön, vagy vidéken tanuló egyetemista és középiskolás társunkkal is lehet találkozni. A következő online bibliakör október 17-én 18 órától lesz Jézusról -- aki a szőlőtő. Az online alkalmak elérhetőségét az egyetemi.bibliakor@gmail.com email címen lehet elkérni.

Az őszi félév programja:

  • október 17: Jézus -- a szőlőtő (Jn 15,1-8)
    • október 31: a reformáció ünnepe -- video áhítat
  • november 14: Jézus -- a Jó Pásztor és a kapu (Jn 10,1-16)
  • november 28: Jézus -- az út, az igazság és az élet (Jn 14,1-11)
    • december 5: adventi imakör
  • december 12: Jézus -- a feltámadás és az élet (Jn 11,1-44; Jel 21,22-22,5)

Áldott őszi időt kívánva:

Csermely Péter

Jézus az élet vize és a világ világossága

Egyetemi bibliakör, 2024. október 3.

Mi az élő víz (nyelvtanilag, a történetben és nekünk ma)? Miért duplán botrányos az, hogy Jézus szóba állt egy samáriai nővel? Hogyan lesz Jézus "zsidó"-ból Uram, Uramból próféta, prófétából Krisztus? Mit jelképez az asszony hat férje? Ki a hetedik? Hogyan teremt Jézus hitet? Miért volt a legjobb időben Jézus kijelentése arról, hogy ő a világ világossága? Miért óriási blődség az, amikor a farizeusok azt kérdezik, hogy hol van Jézus atyja? Ezekről a kérdésekről is szó volt a bibliakörön, ahol Jézus én-mondásai közül az "Én vagyok az élet vize" (a samáriai asszony) és az "Én vagyok a világ világossága" mondásokkal (Jn 4,1-30.40-41 https://szentiras.hu/RUF/Jn4,1-30.40-41 és Jn 15,1-8 https://szentiras.hu/RUF/Jn15,1-8) foglalkoztunk. A beszélgetés összefoglalója innen tölthető le. A következő online bibliakör október 17-én 18 órától lesz Jézusról -- aki a szőlőtő. A 18 órától való bejelentkezéshez a linket a egyetemi.bibliakor@gmail.com email címen lehet elkérni.

Jézus az élet kenyere

Egyetemi bibliakör, 2024. szeptember 19.

Miért volt botrány az, amikor Jézus azt mondta: "Én vagyok"? Ki írta a János szerinti evangéliumot? Miért más ez az evangélium, mint a többi? Mi a hitetlenség oka? Mivel több az égi kenyér? Kit fogad be Jézus? Mikor fogad be Jézus? Mivel fogad be Jézus? Ezekről a kérdésekről is szó volt a tanévnyitó bibliakörön, szeptember 19.-én, csütörtökön este 18 órától, ahol Jézus én-mondásai közül az "Én vagyok az élet kenyere" mondással (Jn 6,24-69 https://szentiras.hu/RUF/Jn6,24-69 ) foglalkoztunk. A beszélgetés összefoglalója innen tölthető le. A következő online bibliakör október 3-án 18 órától lesz Jézusról -- aki az élet vize és a világ világossága. Szeptember 26-án online imakört fogunk tartani a Hegyi Beszéd imádsággal kapcsolatos szakaszairól, hálaadó imádságokat, a beérkezett imakéréseket és saját imákat elmondva. A 18 órától való bejelentkezéshez a linket a egyetemi.bibliakor@gmail.com email címen lehet elkérni.

Az Istent dicsőítő, záró zsoltár "tutti"

Egyetemi bibliakör, 2024. május 2. (148.-150. zsoltár)

Milyen volt a zsoltárok mágikus használata? Mi a dicsőítés lényege? Miért mondhatjuk, hogy a zsoltárokban a dicsőítés válasz Isten teremtő tetteire? Csak értelemmel lehet dicsőíteni? Mi vajon a helyünkön állunk-e? Hányszor énekelnek új éneket a Bibliában? Mi a dobnak és a hárfának a közös vonása a kereszttel? Miért mondhatjuk azt, hogy a zsoltárok egy dicsőítő „tutti”-val fejeződnek be? Ezekről a kérdésekről is szó volt a félévzáró bibliakörön, ahol a befejező három, Istent dicsőítő zsoltárral (a 148.-150. zsoltárokkal) foglalkoztunk. A beszélgetés összefoglalója innen tölthető le. A következő online bibliakör majd az őszi szorgalmi időszak kezdetén, szeptemberben lesz. Két hét múlva, május 16-án pünkösdi online imakört tartunk, amelyen az imádságról fogunk beszélgetni, pünkösdi és Szentlélek imákat fogunk elmondani, imádkozunk az érettségizőkért és a vizsgázókért, a beérkező imakérésekért, és a saját imádságainkért. A 18 órától való bejelentkezéshez a linket a egyetemi.bibliakor@gmail.com email címen lehet elkérni.

Istendicsőítő zsoltárok

Egyetemi bibliakör, 2024. április 18. (8. és 19. zsoltár)

Hogyan lesz a szőlőtaposás hangszer? Miért a gyermekek és a csecsemők szája az, amelyik építi Isten hatalmát? Miről szól a 8. zsoltár méltóság himnusza, rólunk, vagy Jézusról? Miért nem vagy/vagy ez a kérdés? Miért gondolják sokan, hogy a 19. zsoltár első harmada sokkal ősibb, mint a többi része? Hány szent szám van a 19. zsoltárban elrejtve? Mik a „titkos bűnök”? Miért bűn a bűntelenség? Ki a kőszikla? Ezekről a kérdésekről is szó volt április 18-án, ahol két igen szép Istendicsőítő zsoltárral (a 8. és a 19. zsoltárral) foglalkoztunk. A beszélgetés összefoglalója innen tölthető le. A következő online bibliakör két hét múlva, május 2-án lesz, amelyen a záró 148-150. hallél zsoltárok dicsőítő "tutti"-ját fogjuk átgondolni. A 18 órától való bejelentkezéshez a linket a egyetemi.bibliakor@gmail.com email címen lehet elkérni.

A Jó Pásztor (23.) zsoltár

Egyetemi bibliakör, 2024. április 4.

Miért a legismertebb zsoltár a 23. zsoltár? Mi a különleges abban, ahogyan a zsoltáros Istenről, mint pásztorról beszél? Miért fontos a füves legelő és a csendes víz? Mi a lelkem felüdítésének az eredeti jelentése? Hány helyen jelenik meg Isten teremtő tette ebben a zsoltárban? Miért fontos az, hogy az igazak útja ösvény? Hogyan kerül a lövészárok ebbe a zsoltárba? Mikortól és miért kezd el tegeződni a zsoltáros Istennel? Mikor és hogyan vigasztaló egy vessző és egy bot? Mire utal az "asztalt terítesz"? Átéltük-e már azt, hogy elcsigázott, kóborló juhok vagyunk? Átéltük-e már az igaz ösvényre kerülést? Mennyire leltünk benső békére, amikor nem volt béke körülöttünk? Ezekről a kérdésekről is szó volt az egyik legszebb, a Jó Pásztor zsoltárral (a 23. zsoltárral) foglalkozó bibliakörön. A beszélgetés összefoglalója innen tölthető le. A következő online bibliakör két hét múlva, április 18-án lesz, amelyen az Istent dicsőítő 8. és 19. zsoltárokkal fogunk foglalkozni. A 18 órától való bejelentkezéshez a linket a egyetemi.bibliakor@gmail.com email címen lehet elkérni.

Messiás zsoltárok

Egyetemi bibliakör, 2024. március 21. (22., 2. és 110. zsoltár)

Miért Messiás-zsoltár esszencia a 22. zsoltár? Mire utal és mit jelent a 22. zsoltár „Miért hagytál el engemet?” bevezető kiáltása? Mi az a két kulcsfontosságú szó, amely általában hiányzik a 22. zsoltár fordításaiból? Mi a különbség a 2. zsoltár történeti és messiási értelmezése között? Miért misztériumdráma a 2. zsoltár? A 2. zsoltár melyik sorát gyűlölte Luther fiatalkorában? Miért nem lehet csak Dávidra vonatkoztatni a 110. zsoltárt? Melyik az a két mondat a 110. zsoltárban, amelynek nagyon sok szép értelme van? Ezekről a kérdésekről is szó volt a március 21-i bibliakörön amelyen a Messiás zsoltárokkal (ezen belül a 22., a 2. és a 110. zsoltárral) foglalkoztunk. A beszélgetés összefoglalója innen tölthető le. A következő online bibliakör húsvét után, április 4-én lesz, amelyen a 23. Jó Pásztor zsoltárt fogjuk átgondolni. A 18 órától való bejelentkezéshez a linket a egyetemi.bibliakor@gmail.com email címen lehet elkérni.

A bűnbánati zsoltárok

Egyetemi bibliakör, 2024. február 22. (38., 51. Miserere és 130. De profundis zsoltár)

Mi a bűn? Hogyan szabadulhatunk meg tőle? Milyen a megtisztulás öröme? Ki mindenkitől „hallhatjuk” a 38. zsoltárt? Milyen szép egybecsengés van a 38. zsoltár, a Példabeszédek könyve és János első levele között? Milyen szerkesztési bravúrral válik az 51. zsoltár kivételesen szép költeménnyé? Milyen kifinomult eszközzel mutatja be az 51. zsoltár szerzője, hogy milyen mélyre süllyedt? A reménységnek milyen példáját adja a 130. zsoltár? Ezekről a kérdésekről is szó volt a zsoltáros félév második bibliakörén, február 23-án, csütörtökön este 18 órától, ahol a bűnbánati zsoltárokkal (ezen belül a 38., az 51. Miserere és a 130. De profundis zsoltárral) foglalkoztunk. A beszélgetés összefoglalója innen tölthető le. A következő online bibliakör március 21-én lesz, amelyen a messiás zsoltárokat fogjuk átgondolni. Két hét múlva, március 7-én online böjti imakör: szépséges böjti imádságokkal, a beérkező imakérésekkel és a jelenlévők imáival. A 18 órától való bejelentkezéshez a linket a egyetemi.bibliakor@gmail.com email címen lehet elkérni. Imakéréseket is itt várunk.

A zsoltárok könyve; a 139. zsoltár

Egyetemi bibliakör, 2024. február 8. (Zsolt 139)

Milyennek tartotta Luther a Zsoltárok könyvét? Mik lehetettek az eredeti hangszerek, amelyeken előadták őket? Mikor keletkeztek, ki írta őket, mi a szerkezetük, milyenek a rímeik, milyen műfajaik vannak, mi a jelentőségük? Hogyan hangzik a 139. zsoltár ómagyar szövege? Miért lehet ez az egyik legfontosabb zsoltár? Miért nem kell „csupakisbetűvel” írni benne az átokzsoltár részt? Hogyan érdemes a világot megismerni? Mennyire tudjuk elfogadni azt, hogy kiszolgáltatottak vagyunk Istennek? Mennyire tudjuk letenni a jövőnket Isten kezébe? Ezekről a kérdésekről is szó volt a zsoltáros félévet elindító egyetemi bibliakörön, ahol a 139. zsoltárral foglalkoztunk. A beszélgetés összefoglalója innen tölthető le. A következő online bibliakör február 21-én lesz, amelyen a bűnbánati zsoltárokat (példaként: a 38., az 51. Miserere és a 130. De profundis zsoltárok) fogjuk együtt átgondolni -- átimádkozni. Egy héttel később, február 29-én 18 órától online böjti imakört fogunk tartani. A bejelentkezéshez a linket a egyetemi.bibliakor@gmail.com email címen lehet elkérni. Imakéréseket is itt várunk.

Jákób áldása és halála

Egyetemi bibliakör, 2023. november 23. (1Móz 47-50)

Miért váltakozik Jákób és Izrael neve Jákób halálának elbeszélésében? Hogyan lett Jákób 12 fiából Izráel 12 törzse, ha fiának adoptálta József mindkét fiát? Miért nagyon tanulságos az, hogy Jákób az áldását nem az elsőszülöttnek adja? Milyen gyönyörű szimbólum sorozat van Jákób a 12 fiának adott áldásában? Miért tanulságos Jákób és József halála? Mi mindenre tanít ez bennünket? Ezekről a kérdésekről is szó volt az egyetemi bibliakörön, ahol Mózes első könyve 47-50. fejezeteivel foglalkoztunk A beszélgetés összefoglalója innen tölthető le. A következő online bibliakör a vizsgaidőszak után, február elején lesz. A tavaszi félévben néhány gyönyörűséges zsoltárt fogunk együtt átgondolni -- átimádkozni. Két hét múlva, december 7-én 18 órától online adventi imakört fogunk tartani. A bejelentkezéshez a linket a egyetemi.bibliakor@gmail.com email címen lehet elkérni.

Oldalak

Feliratkozás Bibliakörök csatornájára