Igehirdetések

Tisztelt Olvasó!

Ezen az oldalon az általam tartott igehirdetések és áhítatok szövegét találja meg (sok esetben hangfelvétellel is). Az igehirdetések igehelyeinek a bibliai sorrendbe rendezett tartalomjegyzékét (textuáriumát) innen tudja letölteni. Köszönöm, ha beleolvas ezekbe. Az igehirdetéseket a https://www.youtube.com/@csermelylelkesz oldalon tudja meghallgatni (illetve a video-áhítatokat megnézni). Hadd bátorítsam arra, hogy véleményét, kérdéseit küldje el a csermelyblog@gmail.com email címre.


Ami a húsvét fényében tarthatatlan

Húsvét hétfői istentisztelet (2025. április 21.)

Mi mindenért a mi a saját életünk is feltámadás? Hogyan tisztít meg bennünket a kereszt és a feltámadás? Mennyire élünk a feltámadt Úrral? Hogyan lehet a kovász jó is és rossz is? Hogyan lesz az érésből rothadás? Vajon mi most érünk, vagy rothadunk? Hogyan tudjuk eldönteni, hogy megvolt-e a húsvéti nagytakarítás bennünk is? Mi az, ami bizonyosságot ad nekünk arról, hogy a húsvét népe vagyunk, akinek az élete immár a feltámadás? Ennyi mindenről szól a húsvéti istentiszteletünk igeszakasza (1Kor 5,6-8) és az igehirdetés. Az igehirdetét itt lehet meghallgatni, a szövegét innen lehet elolvasásra letölteni. A következő istentisztelet április 27.-én, húsvét ünnepe utáni első vasárnap (Fehérvasárnap) este 6-tól lesz Tamás apostol igen mély tartalmakat eláruló történetével. Szeretettel várunk minden felsőoktatásban tanulót, vagy oktatót vagy oda készülő középiskolást a MEÖT székházban!

Elvégeztetett

Nagypénteki video áhítat, 2025

Miért lehet Nagypéntek egyszerre Urunk kínhalálára való emlékezés és Urunk győzelmét való ünneplés? Minek látszik Nagypéntek a földről? És minek a mennyből? Hogyan vagyunk mi ennek a fájdalmasan dicsőséges misztériumnak a közepén? Hányféle szimbólum mutatja meg a János passióban azt, hogy Jézus Krisztus nem kivégzett ember, hanem a kereszten is király, az egész világ ura. Hány jelentése van az utolsó szavának, az "Elvégeztetett"-nek? Mi végeztetett el a kereszten a te számodra? Ezt mutatja meg a nagypénteki video áhítatnak a János-passióból való igeszakasza (Jn 19,16-30) és az igehirdetés. A video-t itt lehet megnézni, az áhítat szövegét innen lehet letölteni. Önvizsgálattal teljes nagypénteki elmélyülést és örvendezéssel teljes feltámadás ünnepet kívánok!

Mindig az győz, aki mélyebbre hajol

Az Utolsó Vacsora történéseit szimbolikusan átélő istentisztelet (2025. ápr. 17)

Ezen a teljesen új és egyedi liturgiájú istentiszteleten együtt vagyunk Jézussal és a tanítványaival, és szimbolikusan átéljük az általuk Nagycsütörtökön elköltött páskavacsora és Utolsó Vacsora történéseit. Miért kelt fel Jézus az Utolsó Vacsorától, és miért mosta meg a tanítványok lábait? Hogyan tisztulhatunk meg mi ma úgy, mint a tanítványok a lábmosással? Hogyan írta felül Jézus kétszeresen is a páskavacsora ősi rendjét? Miért tiltakozott Péter? Hogyan leszünk egy testvéri közösség Jézusban megélve a Nagycsütörtök misztériumát? Az istentiszteletnek az Utolsó Vacsorát szimbolikusan megjelenítő teljesen egyedi liturgiáját itt lehet meghallgatni, igehirdetése innen kezdődik el, a szövegét innen lehet elolvasásra letölteni. A következő istentisztelet április 21.-én, húsvét HÉTFŐN este 6-tól lesz gyönyörű feltámadási liturgiával és igehirdetéssel. Szeretettel várunk minden felsőoktatásban tanulót, vagy oktatót vagy oda készülő középiskolást a MEÖT székházban!

Hozsánna az alázat királyának!

Virágvasárnapi istentisztelet (2025. ápr. 13.)

Hogyan lehet bennünk az az indíttatás, amely Jézusban volt? Hogyan üresítette meg magát Jézus amikor a földre jött? Miért akart az Isten egyszülött Fia a mi embervilágunkba beférni? Hogyan és miért vett fel Jézus szolgai formát? Miért alázat Jézus szamara? Mi minden más még Jézus szamara? Hogyan van az, hogy Jézust soha nem alázták meg, még akkor sem, ha megalázták? Mit jelent az, hogy Jézus Úr? Mi mindebből a tanulság a számunkra ma? Hogyan talál a te lelked megnyugvást és békességet? Erről szól a virágvasárnapi istentiszteletünk igeszakasza (Fil 2,5-11) és az igehirdetés. Az igehirdetést itt lehet meghallgatni, a szövegét innen lehet elolvasásra letölteni. A következő istentisztelet április 17.-én, Nagycsütörtökön este 6-tól lesz egy nagyon speciális, egyedi liturgiával végig. Szeretettel várunk minden felsőoktatásban tanulót, vagy oktatót vagy oda készülő középiskolást a MEÖT székházban!

Isten Báránya mi helyettünk halt meg

Böjti idő ötödik (Judica) vasárnap -- istentisztelet (2025. április 6.)

Mi Izsák feláldozásának az üzenete, ha hit nélkül hallgatjuk? Mivé alakul át ez az üzenet, ha hittel hallgatjuk? Ha Ábrahám a szodomaiakért hosszasan alkudozott Istennel, akkor miért nem alkudozott a saját fiáért? Miért van Ábrahám és Izsák történetének két hithőse és nem csak egy? Mire tanít minket ez a történet? Milyen módon mutatja meg nekünk a hitünk magját? Ki volt a bárány az áldozathoz, amelyről Isten gondoskodott? Mi minden közös vonás van Izsákban és Jézusban? Miért győzelem mindez? Erről szól a böjt ötödik (Judica) vasárnapján tartott istentiszteletünk igeszakasza (1Móz 22,1-14) és az igehirdetés. Az igehirdetést itt lehet meghallgatni, a szövegét innen lehet elolvasásra letölteni. A következő istentisztelet április 13.-án, Virágvasárnap este 6-tól lesz. Szeretettel várunk minden felsőoktatásban tanulót, vagy oktatót vagy oda készülő középiskolást a MEÖT székházban!

Hozzád való hűségem nem szűnik meg soha

Böjti idő negyedik (Laetare) vasárnap -- istentisztelet (2025. március 30.)

A Bach Mindenkinek Fesztivál keretében Szunyoghy Anna kántorunk jóvoltából egy Bach minikoncertet is meghallgathatunk Laetare, az öröm és az ujjongás vasárnapján: kis d-moll prelúdium (BWV 926); Jesu meine Freunde, töredék (BWV 753) Gálos Miklós befejezésével; g-moll sinfonia (BWV 797) a minikoncert itt hallgatható meg. Miért nem csüggedünk, akármit is hoz a jövő? Mennyi volt az az "egy pillanat", ameddig Isten elrejtette választott népe elől az arcát? Miért tűnt mégis csak egy pillanatnak? Mi az amit igazán látnunk kell ebben az életben? Hogyan kötődik Ézsaiás igéje a Nagypéntekhez és a húsvéthoz? Mi a kegyelem lényege? Mire tanít bennünket egy pohár víz? Hogyan változhat a gond örömmé? Erről szól a Laetare (ujjongás) vasárnapi istentiszteletünk igeszakasza (Ézs 54, 7-10) és az igehirdetés. Az igehirdetést itt lehet meghallgatni, a szövegét innen lehet elolvasásra letölteni. A következő istentisztelet április 6.-án, a böjti idő ötödik (Judica) vasárnapján este 6-tól lesz. Szeretettel várunk minden felsőoktatásban tanulót, vagy oktatót vagy oda készülő középiskolást a MEÖT székházban!

Urunk ereje újrakezdést ad

Böjti idő harmadik (Oculi) vasárnap -- istentisztelet (2025. március 23.)

Miért akarta Jezabel királynő megöletni Illés prófétát? Mi lett Illés sorsa – és mi lett Jezabelé? Mikor adta fel Illés a küzdelmet? Mit tett Illés, amikor elkeseredett? Mi ebből a tanulság és a bíztatás a mi számunkra? Mit tegyünk mi, ha úgy érezzük, hogy mindennek vége? Mi győzi le a depressziót? Hogyan mutatkozott meg Isten gondoskodó szeretete Illésnek? Mi volt ebben a különleges? Hogyan mutatkozik meg Isten gondoskodó szeretete nekünk? Mi lesz ebben a különleges? Erről szól a böjt harmadik (Oculi) vasárnapján tartott istentiszteletünk igeszakasza (1Kir 19,1-7) és az igehirdetés. Az igehirdetést itt lehet meghallgatni, a szövegét innen lehet elolvasásra letölteni. A következő istentisztelet március 30-án, a böjti idő negyedik (Laetare, öröm, ujjongás) vasárnapján este 6-tól lesz. Az istentisztelet keretében egy mini-Bach koncert is elhangzik Szunyoghy Anna tolmácsolásában: kis d-moll prelúdium, Jesu meine freude töredék, g-moll sinfonia. Szeretettel várunk minden felsőoktatásban tanulót, vagy oktatót vagy oda készülő középiskolást a MEÖT székházban!

Aki Jézusban marad, az sok gyümölcsöt terem

Böjti idő második (Reminiscere) vasárnap -- istentisztelet (2025. március 16.)

Hány óriási csavar van Ézsaiás próféta ártalmatlan dalocskának induló énekében? Mi mindent tett meg a Gazda (Isten) a szőlőjéért? Miért lett rohadó, büdös szőlő Izráelnek háza és Júda férfijai? Miért vagyunk mi magunk is pontosan ilyen szőlő? Miért van MÉGIS reménységünk? Mikor teremhetünk, ízzel teli, sok-sok gyümölcsöt? Erről szólt a böjt második (Reminiscere) vasárnapján március 16-án este 6-tól tartott istentiszteletünk igeszakasza (Ézs 5,1-7) az igehirdetés. Az igehirdetést itt lehet meghallgatni, a szövegét innen lehet elolvasásra letölteni. A következő istentisztelet március 23-án, a böjti idő harmadik (Oculi) vasárnapján este 6-tól lesz. Szeretettel várunk minden felsőoktatásban tanulót, vagy oktatót vagy oda készülő középiskolást a MEÖT székházban!

Hol vagy? Mit tettél?

Böjti idő első (Invocavit) vasárnap -- istentisztelet (2025. március 9.)

Hol vagy? Mit tettél? Hogyan lehet háromféleképpen is kimondani ezt a két kérdést? Miért nem döbbent meg Éva a "beszélő kígyón"? Hogyan lett volna Éva válasza hőstett? Mi a locsogás bűne? Mi a bűn lényege? Mi maradt az első emberpárnak Isten helyett? Mi mindenért vagyunk mi is olyanok mint Ádám és Éva? Mi a megoldás? Miért zsákutca egy bűn-centrikus élet? Minek kellene lenni a centrumnak e helyett? Miért kérdezi Isten meg tőled is, hogy "Hol vagy? Mit tettél?" És milyen hangsúllyal kérdezi meg? Miért lehet ebből bizalom? Erről szól a böjt első (Invocavit) vasárnapján március 9-án este 6-tól tartott istentiszteletünk igeszakasza (1Móz 3,1-13) és az igehirdetés. Az igehirdetést itt lehet meghallgatni, a szövegét innen lehet elolvasásra letölteni. A következő istentisztelet március 16-án, a böjti idő második (Reminiscere) vasárnapján este 6-tól lesz. Szeretettel várunk minden felsőoktatásban tanulót, vagy oktatót vagy oda készülő középiskolást a MEÖT székházban!

Isten minden emberi számításon felül jó III.

Ötvened vasárnap istentisztelet (2025. március 2.)

A bőjtelő időszakának három igehirdetése (a szőlőmunkások és a magvető példázata, valamint a jerikói vak története) mind-mind arról szól, hogy Isten minden emberi számításunkon felül jó. Mi Jézus mellett vagyunk, vagy vele? Mi történik velünk, ha mindig sikeresen elkerüljük a szenvedést az életünkben? Hogyan függ ez össze az istentiszteleti liturgiával? Miért volt még a magyar fordítás által sugalltnál is nagyobb baj, hogy az apostolok nem értették Jézust? Miért érthetjük mi meg Jézust, ha ők se tették? Mi mindenre tanít minket a jerikói vak? Mit kérjünk Jézustól? Mi volt az igazi csoda a vak esetében? Vajon csak a látás...? Hogyan várjuk Jézust a mi életünkben? Erről szólt a március 2-án este 6-tól tartott istentiszteletünk igeszakasza (Lk 18,31-43) az igehirdetés. Az igehirdetést itt lehet meghallgatni, a szövegét innen lehet elolvasásra letölteni. A következő istentisztelet március 9-én, a böjti idő első (Invocavit) vasárnapján este 6-tól lesz. Szeretettel várunk minden felsőoktatásban tanulót, vagy oktatót vagy oda készülő középiskolást a MEÖT székházban!

Oldalak

Feliratkozás Igehirdetések csatornájára