Bibliakörök

Tisztelt Olvasó!

Ezen az oldalon az általam tartott bibliakörök rövid ismertetőjét találja meg. Hadd bátorítsam arra, hogy véleményét, kérdéseit küldje el az egyetemi.bibliakor@gmail.com email címre. Ha az aktuálisan tartott bibliakörök helyét és időpontját szeretné megtudni, kérem szintén írjon egy email-t az egyetemi.bibliakor@gmail.com címre.


Istentisztelet és bibliakör a felsőoktatásban tanulók (oktatók) és a felsőoktatásba készülők számára; elolvassuk a Bibliát egy év alatt!

"Urunk ereje újrakezdést ad" (böjt 3., Oculi vasárnap istentisztelet, márc. 23. 18h MEÖT); online imakör (márc. 20.)

 

Kedves Testvérem!

A Budapesti Evangélikus Egyetemi Gyülekezet lelkészeként szeretettel várok minden Budapesten a felsőoktatásban tanulót (illetve oda készülő középiskolást) vasárnaponként 18 órától egy bensőséges, interaktív, ökumenikus istentiszteletre a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) székházában (Bp, XI. Magyar Tudósok körútja 3). A böjti idő harmadik (Oculi) vasárnapján az igehirdetés az újrakezdés gyönyörűségét mutatja meg. A liturgia igazi megtisztító, böjti liturgia lesz: érdemes eljönni 2025. március 23-án, vasárnap 18 órától. 

Eddig 157-en (!) vállaltuk, hogy elolvassuk a Bibliát egy év alatt. A napi igeszakaszok elérésére Pálmay Kristóf kialakított egy weblapot, amely itt érhető el. (A vezérfonal nyomtatható változata innen tölthető le.) Egy napra 4 bibliai fejezet jut, amelynek az elolvasása 5-8 percet vesz igénybe. A Biblia nem regény. Érdemes most is csatlakozni (és az eddigi napokat majd decembertől elolvasni). Az olvasottak megbeszélésére Facebook csoportot hoztunk létre, amelybe ezen a linken tudsz jelentkezni.

A szorgalmi időszakban kéthetente csütörtök este 6 és 8 között egyetemi online bibliakört tartunk, amelyen számos, külföldön, vagy vidéken tanuló egyetemista és középiskolás társunkkal is lehet találkozni. 2025-ben az online bibliakörökön a Bibliában épp aznap közösen olvasott igeszakaszokkal fogunk foglalkozni. A következő bibliakör március 20-án 18 órától lesz: 3Móz 24, Zsolt 31, Préd 7, 2Tim 3. Az online alkalmak elérhetőségét az egyetemi.bibliakor@gmail.com email címen lehet elkérni.

További online alkalmak 2025 első félévében:

  • április 3 bibliakör (4Móz 11, Zsolt 48, Ézs 1, Zsid 9)
    • április 17 -- Nagycsütörtök, istentisztelet
  • május 1 bibliakör (5Móz 5, Zsolt 88, Ézs 33, Jel 3)
  • május 15 bibliakör (5Móz 20, Zsolt 107, Ézs 47, Jel 17)
    • május 29 -- Mennybemenetel ünnepe, istentisztelet
  • június 12 -- pünkösdi imakör

Áldott böjti időt kívánva:

Csermely Péter

Az ÚR irgalmas Isten, aki a szeretet

Egyetemi bibliakör, 2025. február 20.

Melyik Isten legszebb neve a Bibliában? Mennyivel nagyobb Isten irgalma, mint Isten igazsága? Mennyire tudunk Isten tulajdona lenni? Mikor válik a mi arcunk is sugárzóvá? Melyek a mélyebb jelentései annak, hogy a bölcsesség gyümölcse igazság? Miért fontos az, hogy Jézus a magára kötött kendővel kezdte el alaposan törölgeti tanítványai lábát? Hogyan tudjuk megmosni egymás lábát folyamatosan? Hogyan juthatunk Isten mindent átfogó teljességére? Ezekről a kérdésekről is szó volt a bibliakörön, ahol a 2Móz 34, Jn 13, Péld 10, és Ef 3 a bibliaolvasó vezérfonal aznapi bibliai fejezetekkel foglalkoztuk (a Bibliát elolvasók közösségébe itt lehet jelentkezni). A beszélgetés összefoglalója innen tölthető le. A következő online bibliakör március 20-án lesz (3Móz 24, Zsolt 31, Préd 7, 2Tim 3). A 18 órától való bejelentkezéshez a linket a egyetemi.bibliakor@gmail.com email címen lehet majd elkérni. Mindenkinek áldott böjt előtti időt kívánok!

Én vagyok a feltámadás és az élet

Egyetemi bibliakör, 2024. december 12.

Miért támasztotta fel Jézus Lázárt? Miért várt Jézus addig Lázár feltámasztásával, amire már Lázárnak "szaga volt"? Hogyan lehet azt értelmezni, hogy aki hisz Jézusban, nem hal meg soha? Miért nagyon-nagyon sajátos Márta hitvallása? Mi minden miatt rendült meg és sírt Jézus? Miért kérdezte meg Jézus, hogy hol a sír, és kérte meg a jelenlévőket, hogy vegyék el a követ, és oldozzák el Lázárt? Azért, mert nem tudta ezeket megtenni? Miért kellett Lázárt a végén hagyni elmenni? Ezekről a kérdésekről is szó volt a bibliakörön, ahol Jézus én-mondásai közül az "Én vagyok a feltámadás és az élet" énmondással (Jn 11,1-44) foglalkoztuk. A beszélgetés összefoglalója innen tölthető le. A következő online bibliakör a következő szorgalmi időszakban, február elején lesz. A 18 órától való bejelentkezéshez a linket a egyetemi.bibliakor@gmail.com email címen lehet majd elkérni. Mindenkinek áldott adventi időt, gyönyörű Jézus-születés ünnepet és áldott új esztendőt kívánok!

Én vagyok az út, az igazság és az élet

Egyetemi bibliakör, 2024. november 28.

Miért lesz Tamás és Fülöp a "kis hülye" ezekben az evangéliumi történetekben? Milyen az a hely, ami minket vár az Atya házában? Mi mindent jelent az, hogy Jézus az út? Hogyan lehet menni Jézus útján? Miért nagybetűs az Élet ebben az én-mondásban? Mi mindent fejez ki az, hogy "senki sem mehet az Atyához csak énáltalam"? Miért messze nem csak szűkítő értelme van ennek? Mit jelent az, ha ismerjük Jézust? Milyen cselekedetekért higgyünk Jézusnak? Ezekről a kérdésekről is szó volt a bibliakörön, ahol Jézus én-mondásai közül az "Én vagyok az út, az igazság és az élet" énmondással (Jn 14,1-11) foglalkoztuk. A beszélgetés összefoglalója innen tölthető le. A következő csütörtökön, december 5-én 18 órától online adventi imakört tartunk. Az anonim imakéréseket ezen a linken várjuk. a következő (e félévi utolsó) online bibliakör december 12-én 18 órától lesz Jézusról -- aki feltámadás és az élet. A 18 órától való bejelentkezéshez a linket a egyetemi.bibliakor@gmail.com email címen lehet elkérni.

Jézus a Jó Pásztor és az ajtó

Egyetemi bibliakör, 2024. november 14.

Miért voltak a pásztorok lenézett, alja-népség Jézus korában? Miért okosabb a birka, mint mi vagyunk? Hányféle ajtó Jézus? Milyen az, amikor Jézuson keresztül bejárunk és kijárunk, Életünk lesz és bőségünk? Miért nem mindegy a szórend abban, hogy én vagyok a Jó Pásztor, és mi az eredeti, a valódi szórend? Hogyan lehet a mindennapokban életünket adni másokért? Mit jelent, hogy Jézus ismer minket? Átéltük-e már az egy nyáj, egy pásztor valóságát? Ezekről a kérdésekről is szó volt a bibliakörön, ahol Jézus én-mondásai közül az "Én vagyok a Jó Pásztor" és az "Én vagyok az ajtó" énmondásokkal (Jn 10,1-16) foglalkoztunk. A beszélgetés összefoglalója innen tölthető le. A következő online bibliakör november 28-án 18 órától lesz Jézusról -- aki az út, az igazság és az élet. A 18 órától való bejelentkezéshez a linket a egyetemi.bibliakor@gmail.com email címen lehet elkérni.

Jézus a szőlőtő

Egyetemi bibliakör, 2024. október 17.

Mi minden volt a szőlőtő az Ószövetségben? Miért és miben Jézus az igazi szőlőtő? Mit jelent az, ha én Jézusnak, mint szőlőtőnek a szőlővesszője vagyok? Miért és hogyan tisztít meg Jézus közelsége? Miért fontos, hogy megmaradjunk Jézus közelségében? Mi minden gyümölcsöt termünk Jézus közelségében? Hogyan függ össze a gyümölcs és a földbe vetett búzaszem? Ezekről a kérdésekről is szó volt október 17.-én, csütörtökön este 18 órától, ahol Jézus én-mondásai közül az "Én vagyok a szőlőtő" mondással (Jn 15,1-8) foglalkoztunk. A beszélgetés összefoglalója innen tölthető le. A következő online bibliakör november 14-én 18 órától lesz Jézusról -- aki a Jó Pásztor és az ajtó. A 18 órától való bejelentkezéshez a linket a egyetemi.bibliakor@gmail.com email címen lehet elkérni.

Jézus az élet vize és a világ világossága

Egyetemi bibliakör, 2024. október 3.

Mi az élő víz (nyelvtanilag, a történetben és nekünk ma)? Miért duplán botrányos az, hogy Jézus szóba állt egy samáriai nővel? Hogyan lesz Jézus "zsidó"-ból Uram, Uramból próféta, prófétából Krisztus? Mit jelképez az asszony hat férje? Ki a hetedik? Hogyan teremt Jézus hitet? Miért volt a legjobb időben Jézus kijelentése arról, hogy ő a világ világossága? Miért óriási blődség az, amikor a farizeusok azt kérdezik, hogy hol van Jézus atyja? Ezekről a kérdésekről is szó volt a bibliakörön, ahol Jézus én-mondásai közül az "Én vagyok az élet vize" (a samáriai asszony) és az "Én vagyok a világ világossága" mondásokkal (Jn 4,1-30.40-41 https://szentiras.hu/RUF/Jn4,1-30.40-41 és Jn 15,1-8 https://szentiras.hu/RUF/Jn15,1-8) foglalkoztunk. A beszélgetés összefoglalója innen tölthető le. A következő online bibliakör október 17-én 18 órától lesz Jézusról -- aki a szőlőtő. A 18 órától való bejelentkezéshez a linket a egyetemi.bibliakor@gmail.com email címen lehet elkérni.

Jézus az élet kenyere

Egyetemi bibliakör, 2024. szeptember 19.

Miért volt botrány az, amikor Jézus azt mondta: "Én vagyok"? Ki írta a János szerinti evangéliumot? Miért más ez az evangélium, mint a többi? Mi a hitetlenség oka? Mivel több az égi kenyér? Kit fogad be Jézus? Mikor fogad be Jézus? Mivel fogad be Jézus? Ezekről a kérdésekről is szó volt a tanévnyitó bibliakörön, szeptember 19.-én, csütörtökön este 18 órától, ahol Jézus én-mondásai közül az "Én vagyok az élet kenyere" mondással (Jn 6,24-69 https://szentiras.hu/RUF/Jn6,24-69 ) foglalkoztunk. A beszélgetés összefoglalója innen tölthető le. A következő online bibliakör október 3-án 18 órától lesz Jézusról -- aki az élet vize és a világ világossága. Szeptember 26-án online imakört fogunk tartani a Hegyi Beszéd imádsággal kapcsolatos szakaszairól, hálaadó imádságokat, a beérkezett imakéréseket és saját imákat elmondva. A 18 órától való bejelentkezéshez a linket a egyetemi.bibliakor@gmail.com email címen lehet elkérni.

Az Istent dicsőítő, záró zsoltár "tutti"

Egyetemi bibliakör, 2024. május 2. (148.-150. zsoltár)

Milyen volt a zsoltárok mágikus használata? Mi a dicsőítés lényege? Miért mondhatjuk, hogy a zsoltárokban a dicsőítés válasz Isten teremtő tetteire? Csak értelemmel lehet dicsőíteni? Mi vajon a helyünkön állunk-e? Hányszor énekelnek új éneket a Bibliában? Mi a dobnak és a hárfának a közös vonása a kereszttel? Miért mondhatjuk azt, hogy a zsoltárok egy dicsőítő „tutti”-val fejeződnek be? Ezekről a kérdésekről is szó volt a félévzáró bibliakörön, ahol a befejező három, Istent dicsőítő zsoltárral (a 148.-150. zsoltárokkal) foglalkoztunk. A beszélgetés összefoglalója innen tölthető le. A következő online bibliakör majd az őszi szorgalmi időszak kezdetén, szeptemberben lesz. Két hét múlva, május 16-án pünkösdi online imakört tartunk, amelyen az imádságról fogunk beszélgetni, pünkösdi és Szentlélek imákat fogunk elmondani, imádkozunk az érettségizőkért és a vizsgázókért, a beérkező imakérésekért, és a saját imádságainkért. A 18 órától való bejelentkezéshez a linket a egyetemi.bibliakor@gmail.com email címen lehet elkérni.

Istendicsőítő zsoltárok

Egyetemi bibliakör, 2024. április 18. (8. és 19. zsoltár)

Hogyan lesz a szőlőtaposás hangszer? Miért a gyermekek és a csecsemők szája az, amelyik építi Isten hatalmát? Miről szól a 8. zsoltár méltóság himnusza, rólunk, vagy Jézusról? Miért nem vagy/vagy ez a kérdés? Miért gondolják sokan, hogy a 19. zsoltár első harmada sokkal ősibb, mint a többi része? Hány szent szám van a 19. zsoltárban elrejtve? Mik a „titkos bűnök”? Miért bűn a bűntelenség? Ki a kőszikla? Ezekről a kérdésekről is szó volt április 18-án, ahol két igen szép Istendicsőítő zsoltárral (a 8. és a 19. zsoltárral) foglalkoztunk. A beszélgetés összefoglalója innen tölthető le. A következő online bibliakör két hét múlva, május 2-án lesz, amelyen a záró 148-150. hallél zsoltárok dicsőítő "tutti"-ját fogjuk átgondolni. A 18 órától való bejelentkezéshez a linket a egyetemi.bibliakor@gmail.com email címen lehet elkérni.

Oldalak

Feliratkozás Bibliakörök csatornájára